Klonování disku pro VirtualBox

Pro testování různých síťových funkcionality, jako je např. routing, NAT, DHCP, QoS apod. ve virtuálních počítačích vytvořených v produktu VirtualBox se projevila potřeba klonování již instalovaných operačních systémů. Klonováním se vyhneme zdlouhavé opakované instalaci operačních systémů do jetnolivých virtuálních počítačů. Prostá kopie disku v souboru s příponou .vdi není možná, VirtualBox takový disk odmítne s tím, že disk se stejným identifikační číslem již existuje. Řešení bylo nalezeno v diskuzním fóru nas serveru virtualbox.org:

v příkazovém řádku spustíme tento příkaz

vboxmanage clonehd "d:\virtual machines\ubuntu_client.vdi" "d:\virtual machines\ubuntu_server.vdi"

Po naklonování disků pouze doplníme do jednotlivých instalací OS potřebné komponenty.

Komentářů: 2 to “Klonování disku pro VirtualBox”

  1. Ahoj, zkoušel jsem ten příkaz, ale píše mi to hlášku, že vboxmanage není názvem vnějšího ani vnitřího příkazu….., příkaz jsem si změnil, předpokládám že ta první část je, který disk chci kopírovat a ta druhá část, kde chci vložit nový disk, můžeš mi odepsat na e-mail? pokud teda víš v čem by mohl být problém, Díky

  2. zkus nejprve vyhledat soubor vboxmanage.exe, měl by být ve složce, kde je VirtualBox instalovaný. Potom se musíš do této složky přesunout, tedy v příkazovém řádku zadáš např.
    cd „c:\program files\virtualbox“
    příkazem dir *.exe si můžeš vypsat seznam souborů v aktuální složce, pokud v seznamu uvidíš vboxmanage.exe, můžeš jej použít.